Poruchy správania psov vyvolané stresom
Najčastejšou príčinou porúch správania psov je chronický stres (nuda, zlé životné podmienky, atď ...), ale samozrejme môžu byť spôsobené aj medicínskym problémom, ktorý by sme sa mali snažiť vždy vylúčiť.
Medzi poruchy správania psov patrí napríklad agresivita, separačná úzkosť, porucha eliminačného správania (močenie a defekácia na nevhodných/neobvyklých miestach), značkovanie, abnormality v príjme potravy (požieranie abnormálnych vecí, hltanie či odmietanie potravy), stereotypné správanie (nepremenlivé a opakované správanie bez zjavnej funkcie), či kompulzívne správanie (nutkavé správanie - napríklad u zvierat uzavretých stále v rovnakom, nemennom prostredí).
Separačná úzkosť
Separačná anxieta je definovaná ako súbor nežiaducich prejavov v okamihu, keď je pes nechaný osamote. Rizikovými faktormi pre vznik úzkosti môže byť najčastejšie sťahovanie, zmeny denného režimu, alebo pobyty v hoteloch. Môže sa vyvinúť predovšetkým u psov, ktorí, keď boli šteňatá, neboli ani chvíľu nechávaní osamote – nikto ich postupne nenaučil na samotu. Ide pravdepodobne o pocit straty kontroly nad prostredím a z neho plynúci stres z osamelosti, ktorý pes vníma ako neštandardný.
Prejavovať sa môže hyperaktivitou alebo naopak zníženou aktivitou, štekaním či inou vokalizáciou, neobvyklým močením, deštruktívnym správaním a hlavne snahou akokoľvek upútať pozornosť.
Doporučuje sa, aby si pes začal postupne zvykať na samotu už od šteňaťa, prekonať so psom základný výcvik, ignorovať psa pred odchodom. Na záver ešte možno dodať, že už pred jeho samotným obstaraním by sme mali vziať do úvahy svoje časové možnosti a svoj životný štýl, plemeno a s ním súvisiaci temperament psíka.
Pripravené v spolupráci s MVDr. Máriou Kadeřávkovou
Ak chcete mať aktuálne informácie ohľadom porúch správania psov, prihláste sa dole nižšie k odberu noviniek a nič vám neunikne.