Ryby - Chovatelská příručka

Bežné akváriové rybičky nenáročné živočíchy, ktoré nevyžadujú príliš pozornosti. Stačí im ráno rozsvietiť akvárium a raz denne nakŕmiť. Keď občas zabudnete, nič hrozné sa nestane. Dokonca existuje akváriové vybavenie, kde za vás svetelný režim vyrieši časový spínač a krmivo dávkuje automatické kŕmidlo. Aby ste sa do tejto fázy, kedy stačí len rozsvecovať, kŕmiť a občas akvárium vyčistiť od kalu a rias dostali, potrebuje akvárium veľké prípravy. Je potrebné získať základné vedomosti o rybkách, ktoré chcete chovať. Ryby musia byť vybrané v takej zostave, aby boli schopné spolu žiť v jednej nádrži a neubližovali si. Mali by mať podobné nároky na kŕmenie, potreby ohľadom teploty, svetla. Dôležitá je aj chémia vody, prevzdušňovanie a dokonca aj rastliny musíte vybrať podľa toho, aké podmienky v akváriu budú mať.

Keď toto všetko správne absolvujete, odmení vás akvárium jedinečným pohľadom na život pod vodnou hladinou. Môže slúžiť k dlhým hodinám relaxácie po náročnom dni a stať sa vaším koníčkom.

Je pre vás akvárium vhodné?

 1. Budete mať čas sa o neho starať? Podľa typu a veľkosti akvária zhruba raz mesačne odkaliť, odstrániť riasy a vymeniť 1/3 vody?
 2. Ste schopní zabezpečiť kŕmenie rýb v čase vašej dlhšej neprítomnosti? Počas dovolenky ktorá trvá dlhšie ako týždeň a v prípade absencie automatického kŕmidla je potreba, aby k vám domov niekto zašiel, ryby skontroloval a nakŕmil.
 3. Ste ochotní za akvárium platiť ročne vyššie poplatky za energie?
 4. Nevadí vám nechávať doma zapnuté osvetlenie, vykurovanie, filtráciu a iné elektrické spotrebiče v čase vašej neprítomnosti?
 5. Ste ochotní pravidelne platiť za údržbu akvária, napr. za nové filtračné vložky do filtra, žiarivku, chémiu na úpravu vody, liečivá pre ryby, hnojivá pre kvety atď.?
 6. Ste schopní akvárium zabezpečiť tak, aby naň nedosiahol iný domáci maznáčik alebo dieťa?

Ak ste na všetky otázky odpovedali ÁNO, tak sa môžete pustiť do príprav na obstaranie akvária.

Druhy akvárií

Druhy akvárií

Najprv je potrebné sa rozhodnúť, aký typ akvária chcete.

K najmenším patria tzv. betária:

Ide o veľmi malé akvárium s objemom cca 2 litre aj viac, ktoré nie je vybavené ani vzduchovaním, ani filtráciou. Mnohokrát nie je vybavené ani osvetlením a je priamo predurčené pre chov iba jednej konkrétnej ryby. Táto ryba sa nazýva bojovnica pestrá (Betta splendens). Je to tzv. Labyrintka. Za názov vďačí špeciálnemu orgánu, ktorý sa nazýva labyrint a umožňuje rybe dýchať kyslík nad hladinou. Inú rybu v tomto akváriu nechovajte.  

Rastlinám, nakoľko potrebujú k životu akváriové osvetlenie, sa v betáriu nedarí. Ak si však zoženiete aj akváriové svetlo bude živá rastlinka, ktorá nemusí koreniť, prosperovať. Betárium, hoci sa to nezdá, je náročné na údržbu. Vzhľadom k absencii filtrácie je potrebné meniť vodu častejšie. Cca 1x týždenne odliať 1/3 vody, naliať čerstvú a upraviť ju chémiou. V prípade, že chcete vodu vymeniť všetku, si novú pripravíte deň vopred napríklad do vedra a necháte cez noc odstáť. Aj túto vodu radšej upravte chémiou.

TiP: Odlejte si do čistej nádoby priamo z akvária zhruba 2/3 vody a prelovte do nej rybku. Zvyšok vody vylejte. Pod tečúcou teplou vodou vyčistite dno a preperte kamienky. Dopustite do akvária 1/3 približne rovnako teplej vodu ako máte odloženú akváriovú. Naaranžujte dno, podľa dávkovania nalejte  prípravok na úpravu vody (viac o týchto prípravkoch je popísané v kapitole ÚPRAVA VODY) a opatrne dolejte odloženú akváriovú vodu aj s rybou.

Aby sa vám voda nekazila, kŕmte iba raz denne. Odporúča sa kŕmiť toľko aby jedlo ryba ihneď zjedla a nepadalo dole na dno, kde by zostalo ležať. Bojovníčku kŕmte sušenou stravou určenou priamo pre ňu alebo môžete spestriť stravu i mrazeným kŕmením. Napríklad červenou komárou larvou, tzv. patentkou, alebo cyklópami.

Nano akvária: Od úplne malých napr. 8 litrových až po 30 litrové nádrže môžeme hovoriť o tzv. nano akváriách. Sú zariadené rovnako ako veľké akvária, teda majú filtráciu, osvetlenie a prípadne aj vzduchovanie, ktoré nie je podmienkou. V týchto akváriách sa bude dobre dariť rastlinám vďaka akváriovému osvetleniu. Môžete tu chovať niektoré druhy zakrpatených rybiek (Endlerové živorodky, Dánia perlové), priestorovo nenáročnú bojovnicu, krevetky kantonské a vodné slimáky. Na vhodnú kombináciu živočíchov a ich druhov do vášho akvária sa vždy radšej opýtajte, nakoľko sa nemusia vždy znášať. Nevýhodou malých akvárií je, že tu rýchlejšie prebiehajú nežiadúce zmeny prostredia. Tie je potrebné včas podchytiť a riešiť, pretože sa môžu stať pre niektoré živočíchy smrteľné (napr. rýchlo sa kaziaca voda).

Pri nádržiach s objemom 60 litrov a viac sa akvária delia podľa osadenstva.

Jednodruhové: Ak sa vám páči len jeden druh akváriových rybiek, je možné venovať sa výhradne jemu. Zistite si potreby vami zvoleného obľúbeného druhu. V akom prostredí žije v prírode, akú veľkosť akvária potrebuje, či sa chová v pároch alebo v skupinách. V jednodruhovom akváriu vyniknú viac rastliny, pretože vaše oči nebudú rozptyľovať rôzne kŕdle farebných rybiek.

Biotopné: Akvárium, v ktorom živočíchy, dekorácie a rastliny pochádzajú z rovnakej oblasti, napr. Amazónie, Malawi, Ázie. Výhodou biotopového akvária je kopírovanie vodného úseku, kde sa dekorácie hodia k rastlinám a k rybám. Ryby a rastliny majú podobné nároky. Starostlivosť o takéto akvárium je celkom jednoduchá, avšak jeho založenie je pomerne náročné na znalosti.

Zmiešané akváriáNajčastejšie akváriá, do ktorých si zaobstaráte rastliny a ryby z rôznych biotopov podľa toho, ktoré sa vám páčia. Nevýhodou takých akvárií je častá mortalita rýb a rastlín, v prípade že ich nakupujete bez rozmyslu. Pri kúpe by ste mali dbať na to, či sa jednotlivé druhy znesú a či majú podobné požiadavky na teplotu, vzduchovanie a chémiu vody.

Delenie rýb

Živorodky: Ako už naznačuje názov, tieto ryby rodia živé mláďatá. Sú to veľmi priateľské ryby a dajú sa kombinovať s ostatnými neagresívnymi druhmi. Ak chcete chovať živorodky, je vhodné zaobstarať na jedného samca dve a viac samíc. Pokiaľ chcete zamedziť množeniu rýb v akváriu (živorodky sa množia naozaj rýchlo), opatrite si osadenstvo iba jedného pohlavia. Tieto rybky majú radi veľmi čistú vodu, ale paradoxne si ju samé rýchlo znečisťujú. Preto je starostlivosť o živorodky trochu náročnejšia, ale zvládne ju aj začiatočník. U živorodek buďte obozretný čo sa týka chorôb, sú k nim náchylné. Zdržujú sa prevažne v hornej tretine nádrže. Patria sem napríklad: živorodky dúhové (tiež sa im hovorí pávie oči), platy, mečovky, a ďalšie. 

Ikernaté ryby:

TetryKrásne, často skupinové rybky. Väčšinou sú mierne, avšak existujú výnimky. Preto sa pýtajte na vhodnú kombináciu osadenstva vášho akvária. Tetry sa zdržujú prevažne v strednom stĺpci vody. Nakoľko sú to húfove rybky, kupujte minimálne 6 kusov z jedného druhu, keďže skupinu zostavujú v takomto počte.

Parmičky: Alebo inak barbusy. Farebné, robustné, krásne rybky. Sú veľmi aktívne a zdržujú sa v strednom stĺpci vody. Niektoré druhy parmičiek nie sú veľmi prívetivé k ostatným druhom rybiek. K živorodkám, ani tetrám alebo závojovým rybám, ich teda nedávajte. Parmičky sú pomerne odolné rybky a hodia sa pre začiatočníka. Odporúča sa minimálne 6 kusov, keďže prevažne sú to húfové rybky. Pýtajte sa na veľkosť rýb v dospelosti. Niektoré druhy dorastajú do obrovských rozmerov.

Cichlidy: Krásne farebné ryby, často dorastajú do väčších rozmerov. Niektoré druhy bývajú náročnejšie na úpravu vody a môžu byť agresívne nielen voči ostatným druhom, ale aj v rámci druhu. Možno chovať iba jedného samca a niekoľko samíc. Ďalšie druhy majú zase vyššie nároky na kvalitu vody. Nie sú to teda ryby vhodné pre začiatočníka. Cichlidou, pomerne nenáročnou na chov, je napríklad veľmi známy skalár. Ten je často chybne kombinovaný s tetrami neónovými. Nie je to dobrá kombinácia, pretože až skalár povyrastie, na neónkach si pochutí. Nekombinujte ich s malými rybami.

Kaprovité ryby: Majú vysoké nároky na veľkosť nádrže, dorastajú väčších rozmerov. Do tejto kategórie sa radia aj dobre známe závojnatky. Tie sú chybne umiestňované do veľmi malých akvárií a v horšom prípade aj do sklenených gúľ. Pritom správne patria do priestrannej nádrže s filtráciou alebo do jazierka.

Pancierničky: Ryby žijúce na dne nádrže. Hľadajú potravu medzi kamienkami a čistia tak dno. Avšak toto im k životu nestačí a potrebujú svoju vlastnú plnohodnotnú stravu, ktorú zoženiete v chovateľských potrebách. Tiež sa jedná o skupinové rybky. Obstarajte si minimálne 4 kusy z jedného druhu.

Prísavníci: Živia sa zbieraním riasy a preto sa im hovorí čističi. Avšak rovnako ako u pancierničkov potrebujú dopĺňať špeciálnu stravu. Obstarajte si len menšie druhy prísavníčkov. Vhodný je napríklad prísavník modrý alebo prísavník jednopruhý.

LabyrintkyRyby so špeciálne vyvinutým orgánom tzv. Labyrintom. Tieto rybky je možné často vidieť, ako sa nadýchujä pri hladine. Do tejto kategórie sa radí napríklad už spomínaná bojovnica pestrá. Ďalej sem patria aj guramy - ňuchavce. Sú to mierne a znášanlivé ryby, ktoré sa môžu stať pýchou väčšiny zmiešaných akvárií.

Pozor, vymenované druhy sa vzájomne nemusia znášať a nemusia mať rovnaké požiadavky na kvalitu vody.

Pozor, vyjmenované druhy se vzájemně nemusí snášet a nemusí mít stejné požadavky na kvalitu vody.

Informace o některých druzích ryb

Ďaľšie užitočné články

Rastliny

Vysoké rastliny vysádzajte k zadnej stene akvária. Patrí sem napríklad Egeria Densa (veľmi nenáročná rastlina, ktorá sa dobre a rýchlo rozrastá a ku svojmu bujnenia nepotrebuje byť zakorenená). Rýchlo rastúce rastliny produkujú veľa kyslíka a sú pre ryby veľmi prospešné.

Stredne vysoké rastliny saďte do stredu akvária. Veľmi populárny je Anubias Barteri. Opäť veľmi nenáročná a odolná rastlina. Anubiasy majú tuhé listy a ryba ich len ťažko ohryzie. Hodí sa napríklad k živorodkám, ktoré si na rastlinách s obľubou pochutnávajú. Dajú sa použiť aj do horšie osvetlených akvárií, pretože sú celkom nenáročné na intenzitu osvetlenia.

Nízke rastliny a machy sa hodia do popredia. Nenáročným zástupcom je napríklad Cryptocoryne nevillii - rastlina, ktorá sa veľmi dobre rozrastá. Na jej listoch sa tvoria ďalšie malé rastlinky a pôvodný list odpadá a umiera. K svojmu rastu nepotrebuje byť zakorenená, ľahko sa s ňou manipuluje a aranžuje. Možno ju aj priviazať ku koreňu či kameňu. Rovnako vďačnou nízkou rastlinkou je opäť Anubias, tentoraz však druh Anubias Barter nana. Tiež nepotrebuje byť zakorenený a možno ho nadviazať ku koreňu.

Pre výpočet rastlín do akvária sa používa nasledujúci vzorec: dĺžka akvária x hĺbka, delené 50. Vždy sa ale pýtajte na rýchlosť rastu a veľkosť obstaraných rastlín.

Dekorácie

Pri výbere dekorácií si musíte dať pozor, aby predmet nevylučoval látku, ktorá by mohla uškodiť rybám, rastlinám a celkovo kvalite vody. Kamene musia byť preprané v horúcej vode. Nepoužívajte príliš veľa kameňov z dôvodu nosnosti akvária. Korene nenoste z lesa, ale zakúpte v obchode s chovateľskými potrebami. Korene z prírody môžu obsahovať škodlivé látky. Tiež plávajú a môžu plesnivieť. Predávajú sa špeciálne korene pochádzajúce z rašelinísk. Sú dobre zakonzervované a nevypúšťajú do vody škodlivé látky.

Ďalej môžete použiť napríklad kokosové škrupiny. Pozor! Nepoužívajte pravé mušle, ulity a koraly nakoľko púšťajú do vody vysoký obsah vápnika. V chovateľských potrebách možno zakúpiť veľa druhov akváriových dekorácií vrátane plastových rastlín.

Technika

Filtrácia: Akvárium by malo byť vybavené filtráciou. Filtrácie sa delia na vnútorné a vonkajšie, záleží na umiestnení filtrácie. Filtrácia by mala obsahovať molitanovú vložku, ktorá slúži k mechanickej filtrácii (zachytáva odpady od rýb, zvyšky rozložených rastlín a zvyšky jedla). Zároveň bunky tejto vložky vytvárajú vhodné prostredie pre usadenie nitrifikačných baktérií. Ďalej by filtrácia mala obsahovať vymeniteľnú časť s aktívnym uhlím. To slúži na vyviazanie ťažkých kovov z vody. Vyberajte filtráciu vhodnú výkonom k ​​veľkosti vášho akvária a pri výbere sa poraďte s predajcom.

Vzduchovanie: Väčšinou vzduchovanie nie je potrebné, ak nechováte ryby, ktoré vyžadujú viac kyslíka. Slúži skôr pre efekt. Kolobeh vody vám totiž zaisťuje filtrácia, ktorá znečistenú vodu nasáva a čistú ju vracia späť do akvária. Niektoré filtrácie možno prepojiť so vzduchovacou hadičkou, na ktorej koniec sa pripevní vzduchovací kamienok, ktorý z veľkých bublín robí drobnejšie. Pokiaľ nemáte možnosť pripevniť hadičku k filtrácii, zakúpte akváriový vzduchovací kompresor určený výhradne pre túto funkciu.

KúrenieVäčšina rýb vyžaduje priemernú teplotu okolo 25 ° C. Pre dohrievanie a udržiavanie tejto teploty je potrebné, aby bolo akvárium vybavené ponorným kúrením. Výpočet výkonnosti kúrenia pre vaše akvárium je jednoduché. Počítajte 1 Watt na 1 liter vody. Kúrenie umiestnite do blízkosti prúdu vypúšťaného z filtrácie alebo blízko vzduchovania. Ako spôsob vykurovania možno použiť aj tepelne izolačnú podložku pod akvárium. Teplotu je možné pravidelne kontrolovať akváriovým teplomerom. Používa sa prísavný ortuťový alebo digitálny nalepovací teplomer.

OsvetleniePoužívajte výhradne akváriové osvetlenie. Buď vo forme lampy s led diódou, (býva u Nano akvárií) alebo vo forme žiarivky. Nikdy nesvieťte do vody stolnou lampou! Žiarovka ohrieva vodu. Akváriová žiarivka podporuje rast rastlín a potláča vznik rias. Svieťte max. 12 hodín denne. Ak sa vám začne v akváriu tvoriť nadmerne zelená riasa, skráťte dobu svietenia (skúste o 2 hodiny).

Ďalšia technika: Ak nechcete alebo nemôžete pravidelne zapínať a vypínať techniku, kúpte časový spínač, ktorý za vás túto prácu zodpovedne prevezme. Ďalej sa môže hodiť automatické elektronické kŕmidlo, ktoré za vás bude pravidelne kŕmiť ryby nielen v čase dovolenky.

Úprava vody

Základom sú dva prípravky. Prvým je prípravok na úpravu kohútikovej vody, ktorý z vody vyviaže chlór a ťažké kovy (napr. Sera Aquatan). Obsahuje aj vitamín B, ktorý pomáha rybám zvládať stres (napríklad pri transporte rýb) a chráni kožný sliz rýb. Ďalším potrebným prípravkom sú nitrifikačné baktérie obsiahnuté napríklad v prípravku Sera Nitrivec. Baktérie sa usadzujú v bunkách molitanovej vložky vo filtri a na dne akvária. Slúžia k premene škodlivých dusíkatých látok, ktoré vznikajú tlením rastlín, zvyškov jedla a odpadu, ktorý vylučujú ryby, na užitočné látky, ktoré sú prospešné rastlinám a akváriovému prostrediu celkovo.

Pre chov rýb, ktoré vyžadujú špeciálnu úpravu vody, môžete zmerať napríklad hodnotu kyslosti pH vody a upravovať ju prípravkami na zvýšenie alebo zníženie pH.

Začíname

1) Umiestnenie akvária:

Pred kúpou akvária najprv vyberte vhodné miesto, kam ho chcete umiestniť. Podklad musí byť úplne vodorovný (zmerajte vodováhou) a musí mať vysokú nosnosť (nie labilný stolík, polička). Nikdy nezabúdajte, že hmotnosť akvária s vodou nie je všetko.Pripočítajte k tomu hmotnosť kameňov, piesku a iných dekorácií. Zmerajte si, ako by akvárium malo byť veľké. Zvoľte si také miesto, aby na akvárium nedopadalo slnečné svetlo. To má potom za následok nadmerný rast zelenej riasy.

2) Zoznam materiálu:

 1. Akvárium vhodného tvaru a veľkosti
 2. Výživné dno (vyživuje rastliny)
 3. Štrk (nie ostrý, ani čisto biely)
 4. Dekorácie
 5. Technika
 6. Sieťka na ryby
 7. Rastliny a ryby obstarajte až na koniec.

3) Plánovanie vzhľadu akvária:

Rozvrhnite si, kde budú umiestnené rastliny, kam umiestnite dekorácie a vymyslite úkryty pre ryby. Nezabudnite na priestor pre techniku a voľný priestor pre pohyb rýb.

4) Čistenie a kontrola vodotesnosti:

 1. Pripravte si vedro, ktoré budete používať iba pri práci s akváriom. Nemalo by byť predtým používané pri upratovaní, kde sa využívajú chemické prostriedky.
 2. Akvárium vymyte novou, čistou hubkou, ktorú ste tiež nepoužívali pri práci s chemickými prostriedkami. Používajte iba horúcu vodu.
 3. Nalejte do akvária vodu. Potom pozorujte nádrž 2-3 hodiny. Ak sa neobjavia na stenách a v spojoch kvapky vody, môžete si byť istí, že je akvárium vodotesné.

5) Založenie akvária:

 1. Do výšky 2 cm nasypte výživné dno.
 2. Do výšky 5 cm opatrne nasypte v horúcej vode prepraný akváriový štrk.
 3. Umiestnite do akvária dekorácie a techniku.
 4. Opatrne nalejte do akvária zhruba do 2/3 cca 25°C teplú vodu.

TiP: Aby sa vám dno nepremiešalo a nezvírilo, nalejte vodu do akvária napríklad cez plytký tanier umiestnený na dne.

 1. Vodu upravte podľa dávkovania prípravku pre úpravu vody.
 2. Vysaďte rastliny. Skráťte konce korienkov o 2-3 cm a vyhĺbte jamku až do výživného dna. Zasaďte rastlinu a prikryte jamku štrkom. Rastliny pred sadením vyberte z košíčka a z vaty, v ktorej sa rastliny kupujú.
 3. Dolejte vodu.
 4. Zapnite techniku.
 5. Nechajte akvárium aspoň jeden deň zabehnúť, ideálny je týždeň.

6) Vysadzovanie rýb:

 1. Prineste ryby domov a neotvorené vrecko nechajte plávať na hladine akvária, aby sa vyrovnali teploty vody.
 2. Otvorte vrecko a ohrňte okraje. Nechajte plávať otvorené vrecko na hladine aspoň pol hodiny. Počas tejto doby dolievajte akváriovú vodou až sa množstvo vody vo vrecku zdvojnásobí.
 3. Sieťkou prelovte ryby do akvária. Snažte sa, aby sa z vrecka dostalo čo najmenej vody do akvária.

U betárií iba nasypte kamienky preprané v horúcej vode, umiestnite dekorácie, nalejte vodu, upravte ju, nechajte 24 hodín odstáť a vypustite rybku rovnakým spôsobom.

Kŕmenie rýb

Pri kúpe rýb sa pýtajte, čím daný druh kŕmiť. Ryby kŕmte raz denne. Kŕmte len toľko, aby kŕmenie ryby zjedli do pár minút, pokiaľ možno skôr než dopadne na dno. Na zemi ryby nechávajú kŕmenie a to sa potom rozkladá a kazí vodu. Skazená voda je pre ryby toxická a môže dôjsť k úhynu rýb. Nezabúdajte na špeciálnu stravu pre prísavníkov a pancierničkov.

V prípade dovolenky sa predávajú prázdninové tablety, ktoré sa nalepia na sklo alebo položia na dno nádrže. Veľmi pomaly sa rozpúšťajú a vydržia až týždeň, niektoré dokonca až 14 dní. Vždy predajcovi oznámte počet rýb v akváriu. Pred odchodom na dovolenku vyskúšajte či rybám tablety naozaj stačia a chutia, a či fungujú ako majú.

Údržba akvária

K údržbe akvária je vhodné zaobstarať si odkalovač. Je to nástroj, ktorý odsáva vodu a s ňou aj kal z dna. Tlak zároveň nie je taký, aby nasal aj štrk. Pomocou tohto nástroja odčerpajte aspoň raz za 14 dní (podľa potreby a veľkosti akvária) 1/3 vody. V predajni vám detailnejšie vysvetlia ako sa s odkaľovačom zaobchádza. Dolejte tretinu novej vody a upravte ju prípravkom na úpravu vody. Mechanicky oškriabte riasu, poprípade operte dekorácie. Mohla by sa vám hodiť magnetická stierka na sklo alebo špeciálna akváriová žiletka. Nikdy neškrabte sklo napríklad drôtenkou alebo iným hrubým predmetom.

Raz za mesiac je dobré preprať filter. Filter perte pri odkalovaní. Pri odkalovaní odčerpávajte vodu do vedra. V tejto vode jemne preperte filtračnú molitanovú vložku. Nikdy neprepierajte vložku pod horúcou tečúcou vodou. Zničíte tak zabývané nitrifikačné baktérie. Raz za mesiac tiež vymeňte aktívne uhlie.

Kúpte si hnojivo na rastliny. Zistite si, akým spôsobom prijímajú vaše rastliny živiny (listy alebo korene) a podľa toho kúpte buď tablety, ktoré sa pridávajú ku koreňom alebo hnojivo vo forme tekutiny. Najvhodnejšie je tieto dve formy hnojiva kombinovať. Dávkujte podľa písomnej informácie pri výrobku. Zohľadnite veľkosť akvária a počet rastlín.

Okrem hnojiva možno pridávať do akvária prevenciu proti riase alebo slimákom, ktoré si domov môžete priniesť spoločne s rastlinami. Títo slimáci patria ku škodcom. Raz za rok sa odporúča vymeniť akváriovú žiarivku.

Najčastejšie problémy

Zelenú riasu máva na svedomí najčastejšie presvietenie. Použite vhodný prípravok proti riase a skráťte dobu svietenia o 2 hodiny.

Za hnedú riasu obvykle môže prekrmovanie. Kŕmte iba raz denne a menšie dávky. Zvyšky jedla nesmú zostávať na dne akvária. Čiernej štetinkovej riasy sa najlepšie zbavíte mechanicky alebo nasadením ryby, ktorá sa touto riasou živí. Bývajú to mrenky siamské s povesťou riasobijca. Pozor! V dospelosti ryba dorastá väčších rozmerov, a preto sa nehodí do každej nádrže.

Poraďte sa o svojom probléme s riasou v chovateľských potrebách, popíšte riasu a nechajte si odporučiť spôsob, akým sa jej zbaviť.

Na slimáky sa odporúča nasadiť rybu mrenku nádhernú. Tá sa však tiež nehodí do každého akvária. Ďalším spôsobom, ako sa zbaviť slimákov, je pokúsiť sa nalákať ich cez noc na list šalátu, ktorý umiestnite na dne akvária a týmto spôsobom ich vyberať von. Tiež používajte prípravky na prevenciu proti týmto škodcom. Vždy prezerajte rastliny, ktoré umiestňujete do svojho akvária!

Ďalším, častým problémom sú choroby rýb. Ak má ryba na sebe niektoré z týchto javov alebo dokonca kombináciu: biele krupice, stiahnuté plutvy, biele fľaky, chumáčiky plesne, ťahá za sebou dlhý trus, pláva sama, schováva sa a nejde sa najesť alebo má iné abnormálne správanie, čím skôr sa choďte poradiť do chovateľských potrieb, kde popíšte správanie sa a vzhľad ryby (môžete doniesť aj fotografiu). Odporučia vám vhodné liečivo.

Choroby rýb sa šíria veľmi rýchlo a majú prudký priebeh! Pri liečení rýb je vhodné vybrať z filtrácie aktívne uhlie, pretože odstraňuje z vody ťažké kovy, ktoré sú obsiahnuté v lieku.

TIP: Chovateľské príručky postupne dopĺňame o ďalšie domáce zvieratá i tipy a triky ich sa týkajúce.