Veterinár radí: Ako na prehltnuté chlpy?

Najmä u dlhosrstých mačiek dochádza pri čistení srsti ku prehltnutiu chlpov, ktoré vytvoria zvitky. Ale tiež krátkosrsté mačky príležitostne nejaké chlpy prehltnú. To je do istej miery normálne, ale môže to tiež prinášať problémy. Každý majiteľ mačky to pozná: mačka vyvráti podlhovastý zvitok chlpov. Výskyt takýchto zvitkov je síce nepekný, ale pre zdravé mačky nie je nebezpečný, pokiaľ nedochádza k príliš častému zvracaniu. Pre mačku to však nie je nič príjemné - je jej zle a okrem nebezpečenstvo udusenia sa nevoľnosť prejavuje tak, že mačka žalostne mňauká. Preto by sme mali mačkám pomôcť, aby sa chlpov zbavili prirodzeným spôsobom. Pravidelným česaním možno znížiť množstvo prehltnutých chlpov.

Zvláštnu starostlivosť venujte chorým mačkám

U mačiek so zdravotnými problémami, napríklad hyperfunkciou štítnej žľazy alebo ochorením srdcového a obehového systému, ako je hypertrofická kardiomyopatia (HCM) alebo vysoký krvný tlak (hypertenzia), prípadne u mačiek s chronickým ochorením obličiek majú však rolky chlpov veľmi odlišný význam. Zvracanie je namáhavé a veľmi zaťažujúce pre srdcový obeh, pritom pri hypertyreóze (zvýšenej činnosti štítnej žľazy), HCM alebo hypertenzii sa už v dôsledku ochorenia nesmie srdce bežne zaťažovať. Závažné zvracanie môže mať navyše dramatické následky.

Mačky, ktoré trpia chronickou obličkovou nedostatočnosťou, majú v dôsledku nedostatočného vylučovania toxínov prostredníctvom obličiek často problémy so sliznicami (sliznice dutiny ústnej, pažeráka, žalúdka a črevnej sliznice). Pri zvracaní zvitkov chlpov potom prechádzajú do už podráždeného pažeráka, krku a úst tiež žalúdočnej kyseliny. A pretože mačky s ochorením obličiek často trpia nevoľnosťou, je zásadne nutné vyhnúť sa všetkému, čo môže u mačky potenciálne vyvolať nevoľnosť a zvracanie.

Vylúčenie chlpov a chumáčov chlpov normálnou cestou cez črevá môže tiež vyvolať problémy, najmä u dlhosrstých mačiek.

V lepšom prípade vedú prehltnuté chlpy a ich rolky k ľahkej zápche.

V inom prípade však môžu bezoáry, čo je lekársky termín pre rolky chlpov, zostať ležať v črevách

a spôsobiť ich nebezpečnú nepriechodnosť (ileus). Obzvlášť ohrozené sú

v tomto zmysle Mainská mývalia mačka, ale postihnuté môžu byť aj iné rasy mačiek. Ileus (čiže črevná nepriechodnosť) je vždy život ohrozujúca, a aby sme mačke zachránili život, operácia je nevyhnutná. Medzi známky takejto obštrukcie čriev patrí opakované, neúspešné dávenie a vracanie, slabosť a apatia, a niekedy tiež vodnatá hnačka. Keď mačka zvracia hnedastú tekutinu, je nutné sa poponáhľať, znamená to, že črevný obsah je stále zatvorený v žalúdku.

Rolky chlpov spôsobujú okrem iného tiež ťažkú ​​zápchu v oblasti hrubého čreva. U ľudí v týchto prípadoch pomáha preháňadlo alebo klystír. Tieto drastické opatrenia sú u mačiek zakázané, pretože by ich mohli ohroziť na živote. Z tohto dôvodu preto môže byť u mačiek v ojedinelých prípadoch potrebná aj operácia za účelom odstránenia prekážky. Práve preto by sme nemali dovoliť, aby k takejto situácii došlo, a to najmä preto, že u mačky môže byť preťaženie hrubého čreva z dôvodu zápchy tak silné (tzv. Megacolon), že spôsobuje opakované zápchy aj po úspešnom odstránení prekážky.

Začnite prevenciou

Čo môže teda robiť majiteľ mačky? Po prvé by mal dodržiavať pravidelný, ideálne každodennú  starostlivosti o srsť, najmä u dlhosrstých mačiek. Najlepšie je zvykať mačku už odmala, aby sa nechala vyčesávať. U dlhosrstých mačiek by mala starostlivosť o srsť prebiehať denne, aby nedochádzalo k pĺznutiu. Pokiaľ bude mačku česanie ťahať, vytvorí si voči hrebeňom a kefám averziu. Pokiaľ je srsť už zamotaná, pomôže jediné: zamotané žmolky ostrihajte najlepšie pomocou malého, špeciálneho strojčeka, ktorý nerobí príliš veľký hluk.

Mnoho ľudí dáva svojim mačkám špeciálne trávu pre mačky alebo pasty, ktoré predchádzajú tvorbe chumáčov chlpov, obzvlášť u dlhosrstých mačiek, ktorých majitelia sa za dobu, počas ktorej mačky chovajú sa s rovnakými problémami už stretli. "Klasikou" v boji s chlpmi je slad, ktorý je najčastejšie ponúkaný vo forme pást pre mačky. Tiež tráva pre mačky slúži ako profylaxia v boji s chumáčmi chlpov. K dispozícii sú však aj ďalšie, efektívne možnosti, dokonca nové pasty, ktoré obsahujú kombinácie sladu, kôry brestu a trávy.

Brest, mačací pomocník

Kôra z brestu - presnejšie povedané, kôra severoamerického brestu (angl: "Slippery Elm Bark") - slúžila domorodým národom už po stáročia ako prírodný liek. Indiáni ju používali pri podráždení žalúdka a zažívacích problémoch. Vedecké štúdie (Justin R. Dann; Mark A. Adler; Keryn L. Duffy, Catriona J. Giffard: A Potential Nutritional Prophylactic for the Reduction of Feline Hairball Symptoms) dokazujú, že kôra brestu má v tele mačiek pozitívny vplyv na prechod prehltnutých chlpov .

Kôra brestu v zažívacom trakte podporuje tvorbu hlienu. Vďaka tomu sa zabráni chlpom, aby sa zmotali, a tráviacim traktom tak prejdú oveľa ľahšie. Ak sa prehltnuté chlpy nedarí vylúčiť ihneď, kôra brestu pôsobí tiež pozitívne na sliznice, ktoré môžu byť podráždené zvracaním. To je dôležité najmä pre mačky s chronickou obličkovou insuficienciou (pozri vyššie) alebo chronickým zápalovým ochorením čriev.

Bolo preukázané, že kôra z brestu je obzvlášť nápomocná v kombinácii s trávou. Steblá trávy na seba v žalúdku viažu prehltnuté chlpy. Spolu s hlienom, ktorý sa vďaka kôre z brestu tvorí, sú chlpy veľmi klzké (z toho angl. Označenie klzký brest) a môžu sa tak tráviacim traktom ľahko pohybovať a byť z tela vylúčené prirodzeným spôsobom. Záver: U všetkých mačiek, najmä tých dlhosrstých, by sa malo predchádzať tvorbe chumáčov chlpov. Pravidelná starostlivosť o srsť, tráva pre mačky a špeciálne pasty so sladom, trávou a kôrou z brestu môžu v boji s chlpmi a problematikou prehltnutých chlpov pomôcť.

Dr. Birgit Leopold-Temmler, odborná zverolekárka pre malé zvieratá