Ako založiť akvárium?

Akvárium je odpočinkom v pokoji domova. Čulý pohyb a tajuplná krása vodného sveta dávajú zabudnúť na starosti všedných dní. Starostlivosť o akvárium je zmenou, robí radosť a ponúka stále niečo zaujímavé k pozorovaniu. Ponúkame všetko, čo budete potrebovať, ak sa pre akvárium rozhodnete!

.

.

Akvárium v 5-tich krokoch:

.

 1. Naplnenie dna akvária
  Dno akvária je základ a tvorí nie len dekoratívnu súčasť. Najčastejšie vyberáme štrkový a riečny piesok o zrnitosti 2–5 mm. Štrk vyberáme skôr tmavší, aby sa ryby cítili príjemne. Zakúpený piesok musíme pred vložením do akvária preprať v teplej vode.

 2. Technika a dekorácie
  Filter, ohrievanie a osvetlenie – rybičkám musíme zaistiť vhodné podmienky. Pre začínajúcich akvaristov odporúčame už kompletné akváriové sety, potrebné vybavenie je ich súčasťou. Umiestnite dobre vyčistené kamene a horúcou vodou osprchované korene do akvárií určených. Ryby si tak môžu rozdeliť svoje teritória.

 3. Voda a jej úprava
  Aby voda nezvírila piesok a podklad dna, pomôcť môže plytký tanier. Na neho nechajte tiecť vodu (25–26 °C) až do 2/3. Bez správnej úpravy nie je vodovodná voda v žiadnom prípade vodou akváriovou. Chlór a iné škodlivé látky ohrozujú ryby aj rastliny. Preto musíme vodu upravovať pomocou prípravkov, ktoré sú k tomu určené.

 4. Vysadenie rastlín
  Rastliny v akváriu produkujú kyslík a čistia vodu. Ďalej obmedzujú rast rias a tiež ovplyvňujú kvalitu vody. Druhy jednotlivých rastlín volíme podľa chovaných druhov rybičiek. Vyberať môžete aj z umelých kvetín, dokážu byť totiž skvelým doplnkom.

 5. Vysadenie rýb
  V jednom akváriu sa spravidla chová viac druhov rýb. Je potreba zohľadniť, ktoré ryby sa k sebe hodia a ako musí byť upravená voda. Veľmi dôležitá je aj veľkosť akvária. Väčšina rýb žije v prírode v húfoch a mali by tak byť aj v akváriu zastúpené po 6–8 ks. Na našich predajniach Vám poradia s výberom!