5 tipov, ako sa starať o zdravie mačky

Vykašliavanie chlpov, matná srsť, tráviace problémy, nechuť do jedla. Najčastejšie problémy mačiek, ktoré ale majú svoje riešenie. Presvedčte sa!

1. Starajte sa o jej srsť

Mačky sú síce čistotné, ale v starostlivosti o ich kožúšok by ste im mali pravidelne pomáhať. Pri pravidelnom vyčesávanie chlpov (napríklad Furminatorom) sa ich totiž nelepí toľko na jej jazýček a tým sa znižuje aj množstvo prehltnutých chlpov.

Predpokladom krásnej srsti je zdravá koža, a tá sa nezaobíde bez živín ako omega mastné kyseliny, aminokyseliny a stopové prvky ako zinok a selén. Tie môžete doplniť vhodnou stravou alebo doplnkami vo forme vitamínových pást a doplnkov stravy.

2. Strážte tráveniegimpet pasta

Trpí vaša mačička hnačkou, častým zvracaním alebo naopak zápchou? Práve v týchto prípadoch môžu byť jednou z príčin prehltnuté chlpy, ktoré jej telo nezvláda vylučovať. Aby ste predišli zablokovaniu čriev, doprajte mačke vždy čerstvú mačaciu trávu.

Pretože sú mačky, čo sa týka jedla také vyberavé, nie vždy stačí tráva. Môžete jej preto ponúknuť chutné pasty pre uľahčenie trávenia prehltnutých chlpov. Obsahujú kombináciu vlákniny a maltózy, ktoré na seba umožňujú chĺpky v tráviacom trakte postupne nadviazať a prirodzene vylúčiť. Vyberať môžete hneď z niekoľkých príchutí a variant -  najobľúbenejšej pasty s trangalakto-oligosacharidmi pre výživu črevnej mikroflóry či kuracie a syrové varianty.

pasta popis

3. Posilňujte imunitu

Mladé mačky, po zákroku, pôrode, v stresujúcom prostredí alebo v pokročilom veku - tie všetky potrebujú posilňovať imunitu, aby náročné obdobie plné zmien zvládli. Pretože silná imunita = prevencia závažnejších ochorení.

Čo teda pre jej obranyschopnosť urobiť? Dopĺňajte pravidelne príjem látok, ktoré ju podporujú. U mačiek k nim patria hlavne vitamíny C a E a betaglukény, polysacharidy s veľmi silnými antioxidačnými účinkami. Ale nebojte, nemusíte mačke proti jej vôli nútiť žiadne tabletky. S lahodnými vitamínovými pastami a maškrtami si zaručene pochutí!

4. Doprajte jej taurín

Podobne ako človek, ani mačky si nedokážu samy v dostatočnom množstve vyprodukovať taurín, a tak sú odkázané na jeho príjem z potravy. Táto aminokyselina im pomáha tráviť tuk, udržiavať ostrý zrak, rýchle mozgové reakcie aj plodnosť. Jeho nedostatok môže mať okrem zhoršenia spomenutých funkcií aj spôsobiť dilatačnú kardiomyopatiu, tzv. DCM.

Aj v týchto prípadoch je ale riešenie jednoduché - vyberajte pre svoju mačku dobroty, ktoré obsahujú taurín. Doprajte jej syrové vankúšiky, mix príchutí  alebo lahodnú pastu. Výber je na vás!

5. Začnite už od mačiatka

Viete, že podľa stavu zubov u dospelej mačky sa dá poznať, či bola ako mačiatko správne kŕmená? Mačiatka sa vyvíjajú tak rýchlo - v priebehu pár týždňov znásobia svoju veľkosť, vyrastú im zuby, spevnia sa kosti ... Aby toto všetko zvládli, potrebujú zvýšený príjem vitamínov a minerálov.

Navykajte ich hneď od začiatku na rôzne formy potravy a vitamíny dopĺňajte pravidelne. Po ruke majte vitamínové maškrty, jemnú pastu alebo špeciálne mlieko pre lepšie trávenie.